Σερβία-Ιταλία 86-94: Η σκουάντρα ατζούρα έκανε το κόλπο γκρόσο και πέρασε στους 8

Η Εθνική Ιταλίας έκανε ένα σπουδαίο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε της Εθνικής Σερβίας με 94-86, με αποτέλεσμα να προκριθεί στα προημιτελικά του Eurobasket 2022.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή του αγώνα, με την Σερβία να ανεβάζει ρυθμό και να είναι μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-20). Αν και η ομάδα του κόουτς Σβέτισλαβ Πέσιτς πήρε προβάδισμα ακόμη και με 14 πόντους (38-24, 23' λεπτό), η σκουάντρα ατζούρα με ένα επί μέρους σκορ 21-13 στα εναπομείναντα λεπτά, μείωσε την διαφορά και υπολείπονταν με -6 στο τέλος του ημιχρόνου (51-45).

Οι πλάβι ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και πήραν προβάδισμα με +10 σε δύο περιπτώσεις, με την γειτονική μας χώρα με ένα επί μέρους σκορ 17-4, να προσπερνάει και να προηγείται με τρεις πόντους στο 28' λεπτό (66-63). Οι Σέρβοι με πέντε σερί πόντους στα εναπομείναντα λεπτά, ξαναπήραν τα ηνία με διαφορά δύο πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-66). Η Ιταλία πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 28-18, επικράτησε της Σερβίας με 94-86. Η σκουάντρα ατζούρα κατάφερε να προηγηθεί με δώδεκα πόντους σε δύο περιπτώσεις στην τέταρτη περίοδο και παρά την πίεση των πλάβι, διατήρησε το προβάδισμα της και πήρε την νίκη και την πρόκριση στα προημιτελικά του Eurobasket 2022.

Από την Ιταλία διακρίθηκαν οι Σπίσου και Μέλι με 22 και 21 πόντους αντίστοιχα. Από την Σερβία ξεχώρισαν οι Γιόκιτς (13ρ. και τέσσερις ασίστ) και Μίτσιτς με 32 και 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 28-20, 51-45, 68-66, 86-94

ΣΕΡΒΙΑ (Πέσιτς): Νταβίντοβατς, Γκούντουριτς 2 (0/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Γιάγκοντιτς - Κουρίτζα 6 (2), Γιάραμαζ (0/3 σουτ, 5 ριμπάοηντ), Γιόκιτς 32 (6/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 14/15 βολές, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Κάλινιτς 12 (3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Λούτσιτς 8 (0/3 τρίποντα), Μαρίνκοβιτς 8 (2), Μίτσιτς 16 (1/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 λάθη, 1 κλέψιμο), Μιλουτίνοβ 2.

ΙΤΑΛΙΑ (Ποτσέκο): Μπιλίγκα, Ντατόμε 6 (1), Φοντέκιο 19 (3/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Μάνιον 2, Μέλι 21 (4/9 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παγιόλα 1 (0/4 σουτ, 4 ασίστ), Πολονάρα 16 (3/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ρίτσι 2, Σπίσου 22 (1/2 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 2/3 βολές), 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τονούτ 5.

Τα ομαδικά στατιστικά της Σερβίας: 16/32 δίποντα, 10/29 τρίποντα, 24/28 βολές, 39 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 14 επιθετικά), 17 ασίστ, 16 λάθη, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ιταλίας: 15/29 δίποντα, 16/38 τρίποντα, 16/21 βολές, 33 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 9 επιθετικά), 22 ασίστ, 7 λάθη, 11 κλεψίματα, 6 μπλοκ.