Γερμανία-Ελλάδα 107-96: Έπεσε μαχόμενη η γαλανόλευκη

Η Εθνική Ελλάδας δεν τα κατάφερε κόντρα στην Εθνική Γερμανίας, οπού ηττήθηκε με 107-96 και αποκλείστηκε από τα προημιτελικά του Eurobasket 2022.

Πολύ υψηλά κινήθηκε το σκορ στην πρώτη περίοδο, με την Εθνική Γερμανίας να έχει προβάδισμα στους έντεκα πόντους σε δύο περιπτώσεις, αλλά την Εθνική Ελλάδας με οξυδέρκεια και σοβαρότητα να μειώνει την διαφορά και να υπολείπεται τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (31-27). Η νασιονάλμανσαφτ έκανε ρεκόρ πόντων για την πρώτη περίοδο, με το προηγούμενο να είναι οι 27 πόντοι από το παιχνίδι με την Γαλλία στο Eurobasket 2013.  Αν και τα πάντσερ έκαναν εξαιρετικό πεντάλεπτο, σκοράροντας 25 πόντους, η επίσημη αγαπημένη με οξυδέρκεια και σοβαρότητα, έμεινε κοντά στο σκορ.

Απίστευτη εμφάνιση των δύο ομάδων και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την γαλανόλευκη με ένα επί μέρους σκορ 34-26, να προσπερνάει στο σκορ και να προηγείται με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (61-57). Το σκορ πήρε πολύ μεγάλες διαστάσεις, αφού συνολικά οι δύο ομάδες σκόραραν 118 πόντους, μόλις τρεις μακριά από το ρεκόρ των 121 πόντων του αγώνα Ρουμανία-Ισπανία από το Eurobasket 1987. Το 61-57 διαμόρφωσε με ένα απίστευτο τρίποντο buzzer beater ο Κώστας Σλούκας,

Τα πάντσερ πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 26-10, προηγήθηκαν με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (83-71). H Eθνική Γερμανίας διατήρησε το προβάδισμα της σε διψήφιο αριθμό πόντων στην τέταρτη περίοδο, με την γαλανόλευκη να προσπαθεί να μειώσει, αλλά με δεύτερο αντιαθλητικό στερήθηκε τον Γιάννη Αντετοκούνμπο στα τελευταία πέντε λεπτά, που είχε μόλις δύο φάουλ. Επίσης, αποβλήθηκε για τα πάντσερ και ο Ντένις Σρέντερ. Αν και η επίσημη αγαπημένη έδειξε σοβαρότητα, η Εθνική Γερμανίας διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε με 107-96 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Eurobasket 2022, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Εθνική Ισπανίας.

Από την Εθνική Γερμανίας διακρίθηκε ο Σρέντερ με 26 πόντους, με τους Όμπστ και Βάγκνερ να σκοράρουν 19 πόντους έκαστος. Από την Εθνική Ελλάδας ξεχώρισαν οι Γιάννης Αντετοκούνμπο και Λαρεντζάκης με 31 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 31-27, 57-61, 83-71, 107-96

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζουράποβιτς, Λανζαρίνι, Κρέγιτς

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Χέρμπερτ): Γκιφάι 3, Χόλατζ, Λο 3 (1/8 σουτ), Ομπστ 19 (5/7 τρίποντα), Σρούντερ 26 (5/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 λάθη, 5 φάουλ σε 31 λεπτά), Σένγκφελντερ, Τάις 13 (5/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 16 ριμπάουντ), Τίμαν 10 (6/6 βολές), Φόγκτμαν 8 (2), Βάγκνερ 19 (2/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα), Γουάιλερ-Μπαμπ 6, Βόλφαρθ-Μπότερμαν

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Αγραβάνης 7 (2/4 δίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Γιάαννης Αντετοκούνμπο 31 (12/17 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα σε 30 λεπτά), Θανάσης Αντετοκούνμπο 4, Κώστας Αντετοκούνμπο, Καλάθης 2 (1/6 σουτ, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 13 (3/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Λαρεντζάκης 18 (1/1 δίποντο, 4/4 τρίποντα, 4/6 βολές), Λούντζης, Παπαγιάννης 6, Παπανικολάου 7 (1), Παπαπέτρου, Σλούκας 8 (1/6 σουτ, 3 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Γερμανίας: 19/42 δίποντα, 17/31 τρίποντα, 18/21 βολές, 51 ριμπάουντ (32 αμυντικά - 19 επιθετικά), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 25/41 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 19/27 βολές, 35 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 12 επιθετικά), 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 9 λάθη