Σλοβενία-Πολωνία 87-90: Με triple double ο Πονίτκα πέταξε εκτός τους πρωταθλητές του 2017

Ακόμα μια μεγάλη έκπληξη έγινε στα προημιτελικά του Eurobasket 2022, αφού η Πολωνία κατάφερε να νικήσει τους μέχρι πρότινος πρωταθλητές Σλοβένους με 90-87 και να προκριθεί στους "4" του θεσμού.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με την Πολωνία να έχει το πάνω χέρι και να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-26). Οι "ερυθρόλευκοι" πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 29-13. Οι Πονίτκα και Σοκολόφσκι σκόραραν τους περισσότερους πόντους και βοήθησαν την ομάδα του κόουτς Ιγκόρ Μίλιτσιτς να προηγηθεί με 19 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (58-39).

Οι Σλοβένοι βρήκαν απαντήσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 24-6, έφεραν τα πάνω-κάτω στο παιχνίδι, αλλά οι "ερυθρόλευκοι" κράτησαν την απόσταση τους και είχαν προβάδισμα ενός πόντου στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-63). Αν και η ομάδα του Αλεξάντερ Σέκουλιτς πήρε προβάδισμα με πέντε πόντους στο 35' λεπτό (73-68), οι Πολωνοί αντέδρασαν κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 21-7 και ήταν στο +9 στο 38' λεπτό (89-80). Η Σλοβενία έκανε ένα επί μέρους σκορ 7-1 στα τελευταία λεπτά, αλλά η Πολωνία διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε με 90-87, με αποτέλεσμα να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Eurobasket 2022. Ιδιαίτερα, ο Λούκα Ντόντσιτς αποβλήθηκε με πέντε φάουλ περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, για αυτό και τον στερήθηκε η ομάδα του στα κρίσιμα τελευταία λεπτά.

Από την Εθνική Πολωνίας διακρίθηκε ο Πονίτκα (16ρ. και δέκα ασίστ) με 26 πόντους, με τους Σλότερ και Σοκολόφσκι να σκοράρουν από 16 πόντους έκαστος. Από την Εθνική Σλοβενίας ξεχώρισαν οι Τσαντσάρ και Ντράγκιτς με 21 και 17 πόντους ανττίσττοιχα.

Δεκάλεπτα: 26-29, 39-58, 63-64, 87-90

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κόντε, Χορόζοβ, Μπακί

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Σέκουλιτς): Μπλάζιτς 13 (3), Τσάντσαρ 21 (5/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντόντσιτς 14 (2/7 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 1/4 βολές, 11 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 λάθη σε 35 λεπτά), Μούριτς 5 (1), Νίκολιτς, Πρέπελιτς 9 (1), Σάμαρ, Τόμπι 8 (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

ΠΟΛΩΝΙΑ (Μίλιτσιτς): Μπαλτσερόβσκι 11 (1), Τσελ 4, Τζιέβα 3, Γκάρμπατς, Μίχαλακ, Ολέινιτσακ, Πονίτκα 26 (3/4 δίποντα, 5/13 τρίποντα, 5/6 βολές, 16 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα σε 35 λεπτά), Σλότερ 16 (4/6 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σοκολόβσκι 16 (2), Ζισκόβσκι 14 (3)

Τα ομαδικά στατιστικά της Σλοβενίας: 21/38 δίποντα, 11/38 τρίποντα, 12/20 βολές, 50 ριμπάουντ (33 αμυντικά - 17 επιθετικά), 21 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Πολωνίας: 15/31 δίποντα, 13/38 τρίποντα, 21/31 βολές, 47 ριμπάουντ (37 αμυντικά - 10 επιθετικά), 19 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 12 λάθη