Σουηδία-Κροατία 67-99: Σούπερ εμφάνιση για τους βαλκάνιους με πλουραλισμό στο σκοράρισμα

Η Κροατία νίκησε την Σουηδία με 99-67 και έκανε το  2/2 στο προ-προολυμπιακό τουρνουά της Κωνσταντινούπολης.

Η Κροατία είχε τον πρώτο λόγο από την αρχή του αγώνα και προηγήθηκε με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-42). Η βαλκανική χώρα ανέβασε ρυθμό  στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 21-7, προηγήθηκε με 22 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (49-71). Η Κροατία είχε ένα επί μέρους σκορ 27-18 στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Σουηδία με 99-67.

Από την Κροατία διακρίθηκαν οι Σμιθ, Μπαντζίμ, Ζούμπατς, Χεζόνια και Πέρκοβιτς με 24, 15, 13, 11 και 10 πόντους αντίστοιχα. Από την Σουηδία ξεχώρισαν οι Κλαράνς και Νίτζε με 29 και 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-24, 42-51, 49-71, 67-99