Σερβία-Ιαπωνία 119-100: Άνετη νίκη με όμορφο μπάσκετ οι "Αετοί", πριν την αναμέτρηση με την Ελλάδα

Η Σερβία αντιμετώπισε την Ιαπωνία σε φιλικό αγώνα προετοιμασίας ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων, κερδίζοντας με 119-100 κυρίως στην ενέργεια που έβγαλε στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ στο τέλος διαχειρίστηκε το προβάδισμά της.

Οι Σέρβοι πατώντας το γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο, πήραν τη νίκη στο φιλικό προετοιμασίας απέναντι στους Ιάπωνες με σκορ 119-100, μερικές μέρες πριν την έναρξη των Ολυμπιακών Αγώνων.

Οι παίκτες του Σβέτισλαβ Πέσιτς ήταν μπροστά στο σκορ από την αρχή μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης, επιβάλλοντας τον δικό τους ρυθμό, με τους Ιάπωνες να βρίσκονται κοντά αλλά χωρίς να απειλούν (59-52 ημίχρονο).

Αυτή ήταν η πορεία του ματς μέχρι και την τρίτη περίοδο, όπου η παρέα του Γιόκιτς ξέφυγε και έχτισε διαφορά 22 πόντων (92-70), την οποία και διαχειρίστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με το τελικό σκορ να αντικατοπτρίζει την εικόνα της αναμέτρησης.

Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Νίκολα Γιόκιτς και Φίλιπ Πετρούσεβ, που πέτυχαν 18 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ διψήφιοι ήταν οι Μπογκτάνοβιτς (15π), Ντόμπριτς (14π) και Μίσιτς (12π).

Αύριο η Σερβία θα αντιμετωπίσει την Ελλάδα (22/7, 21:00) στο Βελιγράδι, σε ένα σπουδαίο φιλικό παιχνίδι.