Πουέρτο Ρίκο-ΗΠΑ 83-104: 3/3 νίκες, 3/3 "κατοστάρες" και άνετα στην οκτάδα η Team USA

Συνεχίζοντας τις εντυπωσιακές εμφανίσεις της η Team USA με μόνη εξαίρεση την πρώτη περίοδο, δεν αντιμετώπισε προβλήματα και επιβλήθηκε με 83-104 του Πουέρτο Ρίκο, συνεχίζοντας στα προημιτελικά με 3/3 νίκες και σκοράροντας πάνω από 100 πόντους σε όλα της τα ματς ως τώρα στο Ολυμπιακό τουρνουά.

Η πρώτη περίοδος αιφνιδίασε τους Αμερικανο΄υς, βλέποντας τους Πουερτορικανούς να είναι μπροστά με 29-25, οι οποίοι λειτουργούσαν πολύ καλά σε άμυνα και επίθεση. Εκεί ανέλαβε δράση ο Άντονι Έντουαρτς και οι ΗΠΑ έκαναν μια καταιγιστική 2η περίοδο, κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά με +19 για το 45-64.

Το δεύτερο μέρος είχε την ίδια εικόνα, με τους παίκτες του Κερ να προσφέρουν και θέαμα, με Λεμπρόν και Ντουράντ να πετυχαίνουν πόντους, διατηρώντας τη διαφορά γύρω στους είκοσι. Η τ΄εταρτη περίοδος είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού το παιχνίδι είχε τυπικά "τελειώσει" από το 2ο δεκάλεπτο.

Κορυφαίος για τους Αμερικανούς ήταν ο "Antman" Έντουαρτς που σημείωσε 26 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν οι Τζέιμς, Εμπίντ και Ντουράντ. Από τους Πουερτορικανούς ξεχώρισαν οι Αλβαράντο και Ρομέρο που σημείωσαν 18 και 12 αντίστοιχα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ανάγια, Σάλινς, Βούλιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-25, 45-64, 59-87, 83-104

ΠΟΥΕΡΤΟ ΡΙΚΟ (Κολόν): Πινέιρο, Κόντιτ 4, Χάουαρντ 9, Ριντ 4, Αλβαράντο 18, Τόμπσον 8, Φορντ 10, Κλαβέλ 4, Ρομέρο 12, Ορτίθ 2, Τόρο 4, Γουότερς 8

ΗΝΩΜΕΝΕΣ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ (Κερ): Κάρι 8, Έντουαρντς 26, ΛεΜπρόν 10, Ντουράντ 11, Γουάιτ 2, Χαλιμπάρτον, Τέιτουμ 10, Εμπίντ 15, Χόλιντεϊ, Αντεμπάγιο 3, Ντέιβις 10, Μπούκερ

ΟΜΑΔΙΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥΕΡΤΟ ΡΙΚΟ: 25/51 δίποντα, 10/37 τρίποντα, 3/6 ελεύθερες βολές, 51 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 16 λάθη, 4 κλεψίματα, 3 τάπες

ΟΜΑΔΙΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΗΠΑ: 31/49 δίποντα, 9/32 τρίποντα, 15/20 ελεύθερες βολές, 48 ριμπάουντ, 30 ασίστ, 11 λάθη, 10 κλεψίματα, 6 τάπες