Σερβία-Νότιο Σουδάν 96-85: Δυσκολεύτηκε αλλά έκανε το καθήκον της και έστειλε την Ελλάδα στους οκτώ

Η Σερβία έκανε το... "χατίρι" στην Ελλάδα και κέρδισε το μαχητικό Νότιο Σουδάν με 96-85, καλύπτοντας την διαφορά των τριών πόντων που ήθελε η Εθνική Ανδρών ώστε να βρεθεί στα προημιτελικά του Ολυμπιακού τουρνουά. Ηγετική εμφάνιση του Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς που σημείωσε 30 πόντους.

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε αρκετά αναγνωριστικά για τις δύο ομάδες, μέχρι περίπου τα πρ΄ωτα 4 λεπτά, όπου με καλάθια του Πετρούσεβ οι Σέρβοι πήραν ένα μαξιλαράκι 6 πόντων (12-6, το οποίο όμως δεν διατήρησαν, αφού οι Νοτιοσουδανοί ανέκαμψαν και προσπέρασαν (15-18), ωστόσο οι ¨΄Ορλοβι" ΄εκλεισαν την περίοδο μπροστά με πόντους του Μίσιτς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Πέσιτς μπήκαν αποφασισμένοι να πατήσουν το γκάζι, πράγμα που κατάφεραν αφού μετά από τρίποντο του Γιόβιτς, η διαφορά έφτασε τους 9, για το 34-25. Οι σκληροτράχηλοι όμως Αφρικανοί δεν πτοήθηκαν και με όπλο το μακρινό σουτ και τα ριμπάουντ ισοφάρισαν σε 39-39, τρία λεπτά πριν την ανάπαυλα. Το σκορ παρέμεινε σε απόσταση μίας κατοχής στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τους Σέρβους να προηγούνται 47-44, την ελάχιστη διαφορά που δίνει την πρόκριση στην οκτάδα στην Ελλάδα.

Στην επανάληψη, η Σερβία είχε ξανά δυναμικό ξεκίνημα, χτίζοντας γρήγορα μια διαφορά 8 πόντων (57-49), με τους παίκτες του Άιβι να δε΄ιχνουν τα ψυχικά τους αποθέματα ξανά, με τους Ομότ και Γκάμπριελ να ρίχνουν τη ψαλίδα στον πόντο (59-58). Ακολούθησε τάιμ άουτ του Πέσιτς και ένα ακόμη σερβικό "ξέσπασμα" για το νέο +9 των "Αετών" (72-63). Στα τελευταία δευτερόλεπτα ωστόσο, ένα κάρφωμα του Θορ και το μπάζερ-μπίτερ του Τζόουνς ροκάνισαν τη διαφορά, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 72-67 υπέρ των Σέρβων.

Η έναρξη της τελευταίας και κρίσιμης περιόδου βρήκε τους Σουδανούς να επιστρέφουν ξανά στο σκορ, για τρίτη φορά στο ίδιο ματς, με τους Ομότ και το θεαματικό κάρφωμα του Γκάμπριελ για το 72-71. Ο φοβερός Μπογκντάνοβιτς και ο Βασίλιε Μίσιτς με μεγάλα σουτ έδωσαν την πρώτη διψήφια διαφορά στο παιχνίδι για τους Σέρβους, περίπου 5 λεπτά πριν τη λήξη (87-74). Με συνεχόμενα μπλοκ των Πετρο΄υσεβ και Μιλουτίνοβ οι παίκτες του Πέσιτς βρήκαν τον αμυντικό ρυθμό που τους έλειπε, "έκοψαν" το ηθικό των Αφρικανών, οι οποίοι έχοντας πλέον τεθεί εκτός διεκδίκησης της νίκης, προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά. Ευτυχώς για την Εθνική μας, οι Σέρβοι άντεξαν, πήραν τη νίκη με διαφορά μεγαλύτερη των τριών που ήθελε η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, με το τελικό 96-85 να στέλνει το αντιπροσωπυετικό μας συγκρότημα στους προημιτελικο΄υς του Ολυμπιακού τουρνουά.

Κορυφαίος για τους Σέρβους ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς που σημείωσε 30 πόντους και μοίρασε 8 ασίστ, με συμπαραστάτες τους Γιόκιτς (22π, 13ρ, 4ασ) και Μίσιτς (15π, 7ρ, 7ασ). Από τους Σουδανούς ξεχώρισαν οι Τζόουνς με 17 πόντους, 10 ασίστ και ο Σαγιόκ με επίσης 17 πόντους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζουράποβιτς, Ρόσο, Κοσλόφσκις

ΤA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-22, 47-44, 72-67, 96-85

ΣΕΡΒΙΑ (Πέσιτς): Πλάβσιτς, Πετρούσεφ 10, Γιόβιτς 6, Μπογκντάνοβιτς 30, Μαρίνκοβιτς, Ντόμπριτς 5, Γιόκιτς 22, Μίσιτς 15, Γκούντουριτς 1, Νταβίντοβατς, Αβράμοβιτς 3, Μιλουτίνοφ 4

ΝΟΤΙΟ ΣΟΥΔΑΝ (Άιβι): Τζόουνς 17, Ομότ 14, Μαλουάχ, Κουόλ 11, Κουάνι, Γκάμπριελ 9, Θορ 7, Σαγιόκ 17, Μακόι, Ντενγκ 5, Γιοκ 5, Ντεχ

OMAΔΙΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΣΕΡΒΙΑΣ: 21/32 δίποντα, 11/22 τρίποντα, 19/29 βολές, 38 ριμπάουντ (31 αμυντικά - 5 επιθετικά), 31 ασίστ, 17 φάουλ, 17 λάθη, 6 κλεψίματα, 8 μπλοκ

OMAΔΙΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΝΟΤΙΟΥ ΣΟΥΔΑΝ: 19/44 δίποντα, 14/33 τρίποντα, 5/6 βολές, 32 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 11 επιθετικά), 20 ασίστ, 24 φάουλ, 11 λάθη, 13 κλεψίματα, 3 μπλοκ