Πουέρτο Ρίκο-Κίνα 55-97: Νίκη στο ρελαντί με κορυφαία την Λι Γουερού

Η Εθνική Κίνας νίκησε την Εθνική του Πουέρτο Ρίκο με 97-55 και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο τουρνουά μπάσκετ γυναικών των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο.

Η Εθνική Κίνας πάτησε το γκάζι από τα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με 15 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (32-17). Η Ασιατική χώρα ξέφυγε με ένα επί μέρους σκορ 21-9 στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 27 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (53-26).

Η Κίνα διατήρησε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους την διαφορά πάνω από τους (+20) πόντους, με το Πουέρτο Ρίκο να μην βρίσκει λύσεις και την χώρα του "δράκου" να έχει προβάδισμα με 31 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-39). Στην τέταρτη περίοδο η Κίνα συνέχισε να προηγείται και με ένα επί μέρους σκορ 26-16, κατάφερε να νικήσει το Πουέρτο Ρίκο μς 97-55.

Από την Εθνική Κίνας ξεχώρισαν οι Λι Γουερού (12ρ.) και Λι Μενγκ με 21 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Εθνική Πουέρτο Ρίκο διακρίθηκαν οι Ροσάντο και Ο'Νιλ με 14 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-32, 26-53, 39-71, 55-97