Ισπανία-Αργεντινή 81-71: Αήττητη Ρόχα με ασταμάτητο Ρούμπιο

Η Εθνική Ισπανίας επικράτησε της Εθνικής Αργεντινής με 81-71, με αποτέλεσμα να κάνει το 2x2, ενώ η Αλμπισελέστε έπεσε στο 0-2.

Η Αργεντινή ξεκίνησε πιο δυναμικά στο παιχνίδι (12-3, 4'), με την Ισπανία να μαζεύει την διαφορά και να είναι μπροστά στο 7' λεπτό (16-15). Η Αλμπισελέστε συνέχισε να έχει το πάνω χέρι και προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-20). Οι Ίβηρες πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 20-9, κατάφεραν να προηγηθούν με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-34).

Η ρόχα διατήρησε την πρωτοπορία της και "έχτισε" μια διαφορά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και παρά την πίεση της Αργεντινής, πήρε προβάδισμα με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-53). Η Ισπανία συνέχισε να διευρύνει το προβάδισμα της στο τέταρτη δεκάλεπτο και διαχειρίστηκε ιδανικά την κατάσταση, με αποτέλεσμα να νικήσει την Αργεντινή με 81-71.

Από την Εθνική Ισπανίας ξεχώρισαν οι Ρούμπιο και Γιουλ με 26 και 10 πόντους, ενώ από την Εθνική Αργεντινής διακρίθηκαν οι Λαπροβίτολα και Σκόλα με 27 και 13 πόντους αντίστοιχα

Δεκάλεπτα: 20-25, 40-34, 61-53, 81-71