Αργεντινή-Ιαπωνία 97-77: Ο Σκόλα την έστειλε στα προημιτελικά

Η Εθνική Αργεντινής με κορυφαίο τον Σκόλα επικράτησε της Εθνικής Ιαπωνίας με 97-77, με αποτέλεσμα να περάσει στα προημιτελικά του τουρνουά μπάσκετ ανδρών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Η Αργεντινή πήρε τα ηνία του αγώνα από τα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-16). Η χώρα της Νότιας Αμερικής διατήρησε το προβάδισμα της στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε να προηγηθεί με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-38).

Η Ιαπωνία πέρασε στην αντεπίθεση στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και μείωσε στους τέσσερις πόντους (46-42, 21'), αλλά η Αλμπισελέστε διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και πήρε προβάδισμα με 12 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-53). Η Αργεντινή πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 32-24 και "έχτισε" μια διαφορά σε διψήριο αριθμό πόντων, με αποτέλεσμα να διατηρήσει το προβάδισμα της και να νικήσει την Ιαπωνία με 97-77.

Από την Εθνική Αργεντινής ξεχώρισαν οι Σκόλα (10ρ.) και Καμπάτσο (11α.) με 23 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Εθνική Ιαπωνίας διακρίθηκαν οι Μπαμπά και Γουοτανάμπε με 18 και 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 26-16, 46-38, 65-53, 97-77