Καναδάς-Ισπανία 66-76: Η ασταμάτητη Ντουρ την έστειλε αήττητη στα προημιτελικά

Η Εθνική Ισπανίας επικράτησε και της Εθνικής Καναδά με 76-66, με αποτέλεσμα να προκριθεί αήττητη στα προημιτελικά του Ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ γυναικών, με την χώρα της Βόρειας Αμερικής να πέφτει στο 1-2 και να περιμένει το ματς της Νότιας Κορέας με την Σερβία για να μάθει αν θα πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Η Ισπανία ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να είναι μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-13). Αν και οι Καναδές πίεζαν για να μειώσουν την διαφορά και την κράτησαν σε μονοψήφιο αριθμό πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Ισπανίδες δεν έχασαν στιγμή το προβάδισμα και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-34).

Η Ισπανία συνέχισε να διευρύνει το προβάδισμα της στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και με ένα επί μέρους σκορ 20-13, πήρε προβάδισμα με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-47). Αν και ο Καναδάς με ένα επί μέρους σκορ 9-2, μείωσε στους έξι πόντους (62-56, 34' ), η Ισπανία διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησε με 76-66, κάνοντας το 3/3 στον Α' Όμιλο του τουρνουά του γυναικείου μπάσκετ.

Από την Εθνική Ισπανίας ξεχώρισαν οι Ντουρ (11ρ.) και Ουβίνα με 20 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Εθνική Καναδάς διακρίθηκαν οι Νέρς και Αχονβά με 14 και 11 πόντους.

Δεκάλεπτα: 13-23, 34-40, 47-60, 66-76