Ισπανία-Σλοβενία 87-95: Πρώτη με επίδειξη δύναμης η παρέα του Ντόντσιτς

Η Εθνική Σλοβενίας άντεξε στην πίεση της Εθνικής Ισπανίας και επικράτησε με 95-87, με αποτέλεσμα να κάνει το 3/3, ενώ οι Ίβηρες έπεσαν στο 2-1.

Η Ισπανία ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού στα πρώτα λεπτά, με αποτέλεσμα να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-20). Η Σλοβενία "ροκάνισε" την διαφορά και προηγήθηκε με δύο πόντους (26-24, 11') στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά οι Ίβηρες ξαναπήραν το προβάδισμα και διαχειρίστηκαν ιδανικά την κατάσταση, καθώς πήραν προβάδισμα με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-41).

Αν και η Ισπανία προηγήθηκε με δώδεκα πόντους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους (55-43, 23'), η Σλοβενία μείωσε την διαφορά και πίεσε με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει (68-68, 29'). Ο Σέρχιο Γιουλ με δύο βολές έδωσε στην ρόχα προβάδισμα δύο πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-68). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην τέταρτη περίοδο και το ματς έγινε αμφίρροπο, με τον Ρούμπιο και τον Αμπάλντε να χάνουν κρίσιμα σουτ (88-87, 39') και την Σλοβενία με εφτά σερί πόντους στο τέλος, να νικάει με 95-87.

Από την Εθνική Σλοβενίας ξεχώρισαν οι Τσαντσάρ και Πρέπελιτς με 22 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Εθνική Ισπανίας διακρίθηκαν οι Ρούμπιο και Αμπάλντε με 18 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-20, 44-41, 70-68, 87-95