Νιγηρία-Ιαπωνία 83-102: Φόρτσαραν στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχες και πήραν την πρόκριση

Η Εθνική Ιαπωνίας επικράτησε της Εθνικής Νιγηρίας με 102-83 και έκανε το 2-1 και προκρίθηκε ως δεύτερη στα προημιτελικά, ενώ η Αφρικανική χώρα έπεσε στο 0-3.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Ιαπωνία να παίρνει τα ηνία του αγώνα από τα μισά της πρώτης περιόδου και να είναι μπροστά με οχτώ πόντους στο 10' (30-22). Αν και οι Νιγηριανές πέρασαν στην αντεπίθεση στο δεύτερο δεκάλεπτο και μείωσαν στους δύο πόντους (38-36, 17' λεπτό), οι Γιαπωνέζες διαχειρίστηκαν ιδανικά την κατάσταση και πήραν προβάδισμα με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-38).

Η χώρα του Ανατέλλοντος Ηλίου πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και με ένα επί μέρους σκορ 33-19, κατάφερε να προηγηθεί με 27 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (84-57). Αν και η Νιγηρία αντέδρασε στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 26-18 δεν κατάφερε να ρίξει την διαφορά κάτω από το +18, με την Ιαπωνία να παίρνει την νίκη με 102-83.

Από την Εθνική Ιαπωνίας ξεχώρισαν οι Χαγιάσι και Μιγιαζάβα με 23 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Εθνική Νιγηρίας διακρίθηκαν οι Μακαουλάι και Τσιντόμ με 18 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-30, 38-51, 57-84, 83-102