Γαλλία-ΗΠΑ 82-93: Η Γουίλσον υπέγραψε το 3/3 των Αμερικανίδων

Η Εθνική ΗΠΑ άντεξε στην πίεση της Εθνικής Γαλλίας επικρατώντας με 93-82, με αποτέλεσμα να κάνει το 3/3 και να πάρει την πρώτη θέση, ενώ οι τρικολόρ έπεσαν στο 1-2 και στην τρίτη θέση, περιμένοντας τον αγώνα της Αυστραλίας και του Πουέρτο Ρίκο για να δει πως θα προκριθεί.

Αν και οι ΗΠΑ ξέφυγαν στα πρώτα λεπτά (9-2, 3' λεπτό), η Γαλλία με ένα επί μέρους σκορ 20-10, ανέτρεψε τις καταστάσεις και ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-19). Παρότι οι Γαλλίδες είχαν τον πρώτο λόγο στο προβάδισμα στα περισσότερα λεπτά του δεύτερου μέρους, οι Αμερικανίδες με ένα επί μέρους σκορ 31-22, κατάφεραν να προηγηθούν με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (50-44).

Οι ΗΠΑ διατήρησε το προβάδισμα της στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, με την Γαλλία να μειώνει στον ένα πόντο (66-65, 28'), αλλά τις ΗΠΑ να διαχειρίζονται ιδανικά την κατάσταση και να έχουν προβάδισμα με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-67). Οι Γαλλίδες προσπέρασαν στο 31' (72-71), με τις Αμερικανίδες να ξαναπαίρνουν και να διατηρούν το προβάδισμα και εν τέλει να νικούν με έντεκα πόντους (93-82).

Από την Εθνική ΗΠΑ ξεχώρισαν οι Γουίλσον και Στιούαρτ με 22 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Εθνική Γαλλίας διακρίθηκαν οι Μιγιέμ και Γκρούντα με 15 και 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-19, 44-50, 67-71, 82-93