Ισπανία-Γαλλία 64-67: Η Γιοχάνες την έστειλε στα ημιτελικά

Η Εθνική Γαλλίας άντεξε στην πίεση της Εθνικής Ισπανίας και έπαιξε πιο αποτελεσματικά, κάτι που είχε ως συνέπεια να νικήσει με 67-64 και να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά του τουρνουά μπάσκετ Γυναικών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Ιαπωνία.

Η Ισπανία ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα και ήταν μπροστά με πέντε πόντους (11-6, 5'), με την Γαλλία να βρίσκει απαντήσεις με ένα επί μέρους σκορ 15-4 και να προηγείται με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-16). Αν και οι τρικολόρ με ένα επί μέρους σκορ 10-2, κατάφεραν να προηγηθούν με 14 πόντους (33-19, 16'), οι Ισπανίδες μάζεψαν την διαφορά, αλλά οι Γαλλίδες διαχειρίστηκαν ιδανικά την κατάσταση και πήραν προβάδισμα με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (36-30).

Παρότι οι τρικολόρ είχαν τον έλεγχο του αγώνα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, οι Ισπανίδες μείωσαν την διαφορά ακόμη και στους δύο πόντους (40-38, 25'), με την Γαλλία να διατηρεί το προβάδισμα της και να προηγείται με εφτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-48). Στην τέταρτη περίοδο, το ματς ήταν αμφίρροπο και οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ, με τις Γαλλίδες να διευρύνουν το προβάδισμα τους με ένα επί μέρους σκορ 10-4 και να νικούν με 67-64.

Από την Εθνική Γαλλίας ξεχώρισαν οι Γιοχάνες και Γουίλιαμς με 18 και 11 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Εθνική Ισπανίας διακρίθηκαν οι Ντούρ (11ρ.) και Καθόρλα με 16 και 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-21, 30-36, 48-55, 64-67