Καναδάς-Νέα Ζηλανδία 107-76: Καταιγιστικοί οι κόκκινοι επικράτησαν σε φιλικό αγώνα

Ο Καναδάς νίκησε την Νέα Ζηλανδία με 107-76 σε φιλικό αγώνα στο Αμβούργο, στο πλαίσιο του τουρνουά DBB Supercup. Η χώρα από την Ωκεανία είναι αντίπαλος της Εθνικής Ελλάδας στους ομίλους του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Οι δύο ομάδες έδειξαν δυναμικές από την αρχή του αγώνα, με την Καναδά να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-24). Η χώρα της Βόρειας Αμερικής ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 29-14, προηγήθηκε με 29 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (67-38).

Οι "ασπρόμαυροι" μείωσαν την διαφορά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 24-18, με τους "κόκκινους" να προηγούνται με 23 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (85-62). Ο Καναδάς που έπαιζε  χωρίς τον Τζαμάλ Μάρεϊ, είχε ένα επί μέρους σκορ 22-14 στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Νέα Ζηλανδία με 107-76.

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 67-38, 85-62, 107-76