Γεωργία-Ιορδανία 86-69: Σαρωτική επικράτηση για την ομάδα του κόουτς Ζούρου

Η Γεωργία υπό τις οδηγίες του Έλληνα προπονητή, Ηλία Ζούρου νίκησε την Ιορδανία με 86-69 σε φιλικό αγώνα. Η χώρα της Μέσης Ανατολής θα είναι αντίπαλος του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος για τους ομίλους του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Η Γεωργία ήταν σαρωτική από τα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-19). Η ομάδα του κόουτς Ηλία Ζούρου συνέχισε στο δεύτερο δεκάλεπτο να έχει τον πρώτο λόγο και προηγήθηκε με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-35).

Η χώρα του Καυκάσου πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 23-16, προηγήθηκε με 20 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-51). Η Γεωργία διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Ιορδανία με 86-69.

Από την Γεωργία διακρίθηκαν οι Μαμουκελασβίλι και Σενγκέλια (10 ριμπάουντ και 6 ασίστ) με 19 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Ιορδανία ξεχώρισαν οι Αλ Ντβαιρί και Φαντί με 16 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 27-19, 48-35, 71-51, 86-69