Ιράν-Ιορδανία 81-73: Στην τρίτη θέση του City Hall Cup η χώρα της Μέσης Ανατολής

Το Ιράν νίκησε την Ιορδανία με 81-73 σε φιλικό αγώνα και κατέλαβε την τρίτη θέση στο τουρνουά  City Hall Cup. Η Ιορδανία θα αντιμετωπίσει την Ελλάδα στους ομίλους του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Οι δύο ομάδες ήταν ανταγωνιστικές από την αρχή του αγώνα, με την ομάδα του κόουτ Αλ Σους να προηγείται με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-42). Η ομάδα του κόουτς Ντεμίρ πίεσε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με ένα επί μέρους σκορ 16-11, με τις δύο χώρες να είναι ισόπαλες στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-58). Το Ιράν ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 23-15, νίκησε την Ιορδανία με 81-73 και πήρε τν τρίτη θέση στο τουρνουά  City Hall Cup.

Από το Ιράν διακρίθηκαν οι Αμινί και Γιακχαλίντε με 29 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Ιοεδανία ξεχώρισαν οι Χόλις-Τζέφερσον και Μπζάι με 21 και 20 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-26, 42-47, 58-58,  81-73