Νέα Ζηλανδία-Κίνα 68-69: Τρίτη θέση για την ομάδα του κόουτς Τζόρτζεβιτς στο DBB Σούπερ Καπ

Η Κίνα έκανε την ανατροπή στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Νέα Ζηλανδία με 69-68, για αυτό και κατέκτησε την τρίτη θέση στο DBB Σούπερ Καπ. Η χώρα της Ωκεανίας θα είναι αντίπαλος της Ελλάδας στους ομίλους του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Η Νέα Ζηλανδία του κόουτς Πέρο Κάμερον, ήταν ανταγωνιστική, έχοντας το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-16). Οι "ασπρόμαυροι" κράτησαν την διαφορά τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-31).

Η ομάδα του κόουτς Σάσα Τζόρτζεβιτς έβγαλε αντίδραση στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 19-15, αλλά η χώρα της Ωκεανίας βρήκε απαντήσεις και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (54-50). Η Κίνα πήρε το momentum του αγώνα στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 19-14, νίκησε την Νέα Ζηλανδία με 69-68.

Από την Κίνα διακρίθηκαν οι Κάιερ και Κι με 18 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Νέα Ζηλανδία ξεχώρισαν οι Κάμερον και Ντιλέινι με 12 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 22-16, 39-31, 54-50, 68-69