Καναδάς-Γερμανία 113-112: Οι κόκκινοι πήραν την ματσάρα στην παράταση με 31αρα του Μπάρρετ

Ο Καναδάς νίκησε την Γερμανία στην παράταση με 113-112 και κατέκτησε το τουρνουά DBB Σούπερ Καπ, το οποίο διεξήχθη στο Αμβούργο.

Η Γερμανία είχε τον πρώτο λόγο από την αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-20). Αν και ο Καναδάς πήρε το προβάδισμα σε δύο περιπτώσεις, η νασιονάλμανσαφτ είχε το προβάδισμα και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-45).

Οι δύο χώρες πήγαν το σκορ σε πολύ υψηλά επίπεδα, με ένα επί μέρους σκορ 38-33. Η ομάδα του κόουτς Χέρμπερτ συνέχισε να έχει τα ηνία του αγώνα και προηγήθηκε με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (87-78).

Ο Κέλι Ολίνικ έκανε τη σωτήρια τάπα σχεδόν σε νεκρό χρόνο, κρατώντας το προβάδισμα για τον Καναδά, ο οποίος πανηγύρισε τη φιλική νίκη. Ο Καναδάς βρήκε λύσεις στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 23-14, έκανε τις δύο χώρες να είναι ισόπαλες στο τέλος της κανονικής περιόδου (101-101). Ο Καναδάς ήταν πιο αποτελεσματικός στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης και νίκησε την Γερμανία με 113-112. Ιδιαίτερα, ο Κέλι Ολίνικ έριξε τάπα στην τελευταία φάση, αποσοβώντας τον κίνδυννο για τους "κόκκινους".

Από τον Καναδά διακρίθηκαν οι Μπάρρετ και Τζίλτζεους-Αλεξάντερ με 31 και 25 πόντους αντίστοιχα. Από την Γερμανία ξεχώρισαν οι Σρέντερ και Φ. Βάνγκνερ με 26 και 18 πόντους.

Δεκάλεπτα: 26-20, 49-45, 87-78, 101-101 (τέλος της κανονικής διάρκειας), 112-113 (τέλος της α' παράτασης)