Μεξικό - Μαυροβούνιο 71-91: Με double double του Βούτσεβιτς

Με το 1.5 πόδι στην επόμενη φάση είναι το Μαυροβούνιο που νίκησε το Μεξικό με 91-71, για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023. Υπενθυμίζουμε ότι είναι στον ίδιο όμιλο με την δυναμική Λιθουανία και την Αίγυπτο. Οπότε, πρακτικά αυτή η νίκη ήταν πολύ κομβική για την βαλκανική χώρα. Θυμίζουμε ότι ο Δ' όμιλος διασταυρώνεται στην δεύτερη φάση με τον Γ' όμιλο που βρίσκεται η Εθνική Ελλάδας.

Αν και το Μαυροβούνιο είχε για περισσότερη ώρα τα ηνία του αγώνα, οι δύο χώρες ήταν ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-19). Η βαλκανική χώρα ανέβασε ταχύτητα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 29-20, προηγήθηκε με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-39).

Η ομάδα του κόουτς Ράντοβιτς κράτησε την διαφορά της σε διψήφιο αριθμό πόντων στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-58). Αν και το Μεξικό έριξε την διαφορά στους επτά πόντους σε δύο περιπτώσεις στην τέταρτη περίοδο, το Μαυροβούνιο με ένα συνολικό επί μέρους σκορ 23-13 και νίκησε με 91-71. Οι "κόκκινοι" επικράτησαν για πρώτη φορά στην ιστορία τους σε αγώνα ομίλων του Μουντομπάσκετ.

Από το Μαυροβούνιο διακρίθηκαν οι Βου΄τσεβιτς (10 ριμπάουντ και 1 ασίστ) και Πέρι (2 ριμπάουντ και 7 ασίστ) με 27 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από το Μεξικό ξεχώρισαν οι Κρουζ (3 ριμπάουντ και 6 ασίστ) και Ιμπάρρα (3 ριμπάουντ και 1 ασίστ) με 16 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα:  19-19, 39-48, 58-68, 71-91