Λετονία-Λίβανος 109-70: Πρώτη νίκη στον θεσμό συνδυάστηκε με περίπατο για την χώρα της Βαλτικής

Σαρωτική η Λετονία επικράτησε του Λιβάνου με 109-70 στην πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023. Η χώρα της Βαλτικής αν και δεν έχει στο ρόστερ της τον Κρίσταπς Πορζίνγκις έπαιξε εξαιρετικά και έκανε την πρώτη της νίκη στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Διαφορά δέκα πόντων είχε πάρει η Λετονία από το πρώτο δεκάλεπτο (27-17), κάτι που έδειχνε την διαφορά ποιότητας των δύο χωρών. Η ομάδα του κόουτς Μπάνκι πήγε στο +25 στο τέλος του ημιχρόνου (55-30), κάνοντας διαδικαστική υπόθεση το δεύτερο ημίχρονο.

Δεν σταμάτησε βέβαια να ανεβάζει την διαφορά η χώρα της Βαλτικής και με ένα επί μέρους σκορ 27-18, προηγήθηκε με 34 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (82-48). Η Λετονία διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε τον Λίβανο με 109-70.

Από την Λετονία διακρίθηκαν οι Ντάιρις Μπέρτανς (4 ασίστ) και Σμιτς (7 ριμπάουντ και 1 ασίστ) με 20 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από τον Λίβανο ξεχώρισαν οι Ελ Νταρβις (5 ριμπάουντ και 1 ασίστ) και Σπέλλμαν με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 27-17, 55-30, 82-48, 109-70