Νότιο Σουδάν - Σερβία 83-115: Σούπερ σκόρερ οι Γιόβιτς και Μπογκντάνοβιτς, ακόμη ένα double double από τον Μιλουτίνοβ

Η Σερβία νίκησε το Νότιο Σουδάν με 115-83, κάνοντας το 3/3 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023, ενώ η αφρικανική χώρα θα αγωνιστεί για τις θέσεις κατάταξης 17-32.

Οι δύο χώρες κινήθηκαν υψηλά στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Σερβία να είναι μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (30-20). Η βαλκανική ομάδα ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 26-19, προηγήθηκε με 17 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (56-39).

Η ομάδα του κόουτς Πέσιτς διατήρησε την διαφορά της σε διψήφιο αριθμό πόντων στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με 18 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (83-65). Η Σερβία ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 32-18, νίκησε το Νότιο Σουδάν με 115-83.

Από την Σερβία διακρίθηκαν οι Γιόβιτς (2 ριμπάουντ και 3 ασίστ) και Μπογκντάνοβιτς (2 ριμπάουντ και 9 ασίστ) με 25 και 23 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Μιλουτίνοβ είχε 17 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Από το Νότιο Σουδάν ξεχώρισαν οι Κακουόλ (2 ριμπάουντ και 3 ασίστ) και Ομότ (5 ριμπαόυντ) με 21 και 17 πόντους.

Δεκάλεπτα:  20-30, 39-56, 65-83, 83-115