Γεωργία-Βενεζουέλα 70-59: Πρόκριση στην δεύτερη φάση για την ομάδα του Ζούρου

Η Γεωργία καθάρισε τον αγώνα από την δεύτερη περίοδο και νίκησε την Βενεζουέλα με 70-59, με αποτέλεσμα να πάρει την πρόκριση για την δεύτερη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου στην πρώτη της συμμετοχή στην διοργάνωση.

Η Γεωργία άρχισε δυνατά στον αγώνα, δείχνοντας ότι θέλει να επιβάλλει τον ρυθμό της και ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-19). Η ομάδα του κόουτς Ηλία Ζούρου ήταν σαρωτική στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 18-4, προηγήθηκε με 19 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-23).

Η χώρα του Καυκάσου κράτησε την απόσταση της στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με 15 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-44). Η Γεωργία είχε τα ηνία του αγώνα στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Βενεζουέλα με 70-59.

Από την Γεωργία διακρίθηκαν οι Σενγκέλια (3 ριμπάουντ και 3 ασίστ) και Μπιτάτζε (11 ριμπάουντ ) με 25 και 11 πόντους αντίστοιχα. Από την Βενεζουέλα ξεχώρισαν οι Κολεμνάρες (12 ριμπάουντ και 4 ασίστ) και Ματεράν (2 ριμπάουντ) μ 16 και 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-19, 42-23, 59-44, 70-59