Γερμανία-Σερβία 83-77: Με 28αρα του Σρέντερ η νασιονάλμανσαφτ πήρε το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2023

Σε ένα σπουδαίο αγώνα, η Γερμανία εκμεταλλεύτηκε την πολύ καλή τρίτη περίοδο και νίκησε την Σερβία στον τελικό με 83-77. Η νασιονάλμανσαφτ κατέκτησε το χρυσό, η βαλκανική χώρα το ασημένιο και ο Καναδάς το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2023.

Αν και η Σερβία πήρε προβάδισμα με τρεις πόντους στο 3' λεπτό (7-4), η Γερμανία ανέβασε ρυθμό και είχε διαφορά με ένα πόντο στο 5' λεπτό (10-9). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα επόμενα πέντε λεπτά, με την βαλκανική χώρα να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-23). Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα του κόουτς Πέσιτς να έχει προβάδισμα πέντε πόντων στο 12' λεπτό (28-23), ενώ η νασιονάλμανσαφτ είχε διαφορά δύο πόντων στο 15' λεπτό (30-28).  Οι δύο χώρες έπαιζαν physical, ήταν κοντά στο σκορ και ήταν ισόπαλες στο τέλος του ημιχρόνου (47-47).

Η ομάδα του κόουτς Χέρμπερτ είχε το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου. Τα πάντσερ με ένα επί μέρους σκορ 22-10, προηγήθηκαν με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-57). Η Σερβία έδειξε ότι είναι μια ισχυρή ομάδα, βγάζοντας αντίδραση στην τέταρτη περίοδο, με ένα επί μέρους σκορ 20-14. Αν και η βαλκανική μείωσε στους δύο πόντους στο 38' λεπτό (79-77), η Γερμανία βρήκε λύσεις και νίκησε με 83-77. Μοιραίος παίκτης για την Σερβία ήταν ο Γκούντουριτς, ο οποίος στα τελευταία λεπτά αστόχησε σε ένα τρίποντο, η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι να μπει στο καλάθι μαζί με το φάουλ, ενώ πέταξε την μπάλα εκτός παρκέ με μια πάσα του.

Από την Γερμανία διακρίθηκαν οι Σρέντερ (2 ριμπάουντ και 2 ασίστ) και Φ. Βάνγκνερ (7 ριμπάουντ και 2 ασίστ) με 28 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από την Σερβία ξεχώρισαν οι Αβράμοβιτς (1 ριμπάουντ και 2 ασίστ) και Μπογκντάνοβιτς (3 ριμπάουντ και 5 ασίστ) με 21 και 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 23-26, 47-47, 69-57, 83-77