Λιθουανία-Βοσνία Ερζεγοβίνη 77-56: Οι Ντίμσα και Μπιρούτις έδειξαν τον δρόμο για την νίκη

Η Λιθουανία επικράτησε εντός έδρας της Βοσνίας Ερζεγοβίνης με 77-56 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 4-0 (1η θέση), ενώ η Βαλκανική χώρα έπεσε στο 2-2 (2η θέση).

Η Βοσνία Ερζεγοβίνη κατέβηκε με δέκα παίκτες, κάτι που επηρέασε την απόδοση της, με την Λιθουανία να είναι μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-12). Αν και η βαλκανική χώρα πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 20-14, οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (34-32).

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου με ένα επί μέρους σκορ 21-12 και προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-44). Η Λιθουανία διεύρυνε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 22-12 και νίκησε την Βοσνία Ερζεγοβίνη με 77-56.

Από την Λιθουανία διακρίθηκε ο Ντίμσα με 19 πόντους, οχτώ ριμπάουντ και μία ασίστ, με τους Μπιρούττις και Γκαίλιους να σκοράρουν από 15 πόντους έκαστος. Από την Βοσνία Ερζεγοβίνη ξεχώρισαν οι Άτιτς (7ρ.) και Καμπάρα με δώδεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-12, 34-32, 55-44, 77-56