Πορτογαλία-Γαλλία 56-69: Έκαναν το 4/4 οι τρικολόρ

Η Γαλλία νίκησε εκτός έδρας την Πορτογαλία με 69-56 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 4-0 (1η θέση), ενώ η χώρα από την Ιβηρική χερσόνησο έπεσε στο 0-4 (4η θέση).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με την Πορτογαλία να έχει τον πρώτο λόγο, αλλά την Γαλλία να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-16). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (35-34).

Το σκορ κινήθηκε χαμηλά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους τρικολόρ με ένα επί μέρους σκορ 15-8, να προσπερνούν και να προηγούνται με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (49-43). Η Γαλλία διεύρυνε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 20-13 και νίκησε εκτός έδρας την Πορτογαλία με 69-56.

Από την Γαλλία διακρίθηκαν οι Εμπαγιέ και Φρανσίσκο με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Πορτογαλία ξεχώρισαν οι Λίσμποα και Μπορόβνιακ με 14 και 11 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-17, 35-34, 43-49, 56-69