Σλοβακία-Σερβία 63-71: Εκτός έδρας νίκη και πρωτιά για την βαλκανική χώρα

Η Σερβία επικράτησε εκτός έδρας της Σλοβακίας με 71-63 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 3-1 (1η θέση), ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 0-4 (4η θέση).

Η Σερβία ξεκίνησε δυνατά στον αγώνα και ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-16). Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 15 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-31).

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου με ένα επί μέρους σκορ 22-16, με την βαλκανική χώρα να κρατάει το προβάδισμα της και να προηγείται με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-53). Το σκορ κινήθηκε χαμηλά στην τέταρτη περίοδο (11-10), με την Σερβία να παίζει πιο αποτελεσματικά και να νικάει εκτός έδρας την Σλοβακία με 71-63.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Σερβία πέρασε στην δεύτερη φάση των προκριματικών και θα ενωθεί ο όμιλος της στην επόμενη φάση με εκείνον της Ελλάδας.

Από την Εθνική Σερβίας διακρίθηκαν οι Αβράμοβιτς και Γιόβιτς με 24 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Εθνική Σλοβακίας ξεχώρισαν οι Μπροντζιάνσκι και Ντολεζάι με 22 και 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-26, 31-46, 53-62, 63-71