Σερβία-Τουρκία 77-76: Η ομάδα του Πέσιτς πήρε την ματσάρα και πλησιάζει στο ΠΚ του 2023

Η Εθνική Σερβίας νίκησε εντός έδρας την Εθνική Τουρκίας με 77-76 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 5-3, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 3-5.

Αν και η Τουρκία πήρε προβάδισμα με έξι πόντους σε τρεις περιπτώσεις στα πρώτα λεπτά, η Σερβία με ένα επί μέρους σκορ 13-4, προσπέρασε και προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-21). Παρότι οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 22' λεπτό (26-26), η ομάδα του κόουτς Πέσιτς κράτησε την απόσταση της και προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος του

Η ομάδα του κόουτς Αταμάν προσπέρασε στο 25' λεπτό (46-45), με τους γηπεδούχους να έχουν τον πρώτο λόγο και να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν την διαφορά και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος της τρίτης περιόδου (54-54). Ο αγώνας έγινε ντέρμπι και ματσάρα στην τέταρτη περίοδο, με την Εθνική Τουρκίας να έχει τον πρώτο λόγο, αλλά η Εθνική Σερβίας ήταν πιο αποτελεσματική και νίκησε εντός έδρας με 77-76.

Από την Εθνική Τουρκίας διακρίθηκαν οι Γκούντουριτς και Ρίστιτς με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Εθνική Τουρκίας ξεχώρισαν οι Γουίλμπεκιν και Μπιτίμ με 22 και 18 πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-21, 37-34, 54-54, 77-76