Βέλγιο-Ελλάδα 70-72: Η γαλανόλευκη προκρίθηκε στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2023

Μαχητική και δυναμική η Εθνικής Ελλάδας στο Μονς και κατάφερε να επικρατήσει της Εθνικής Βελγίου με 72-70, με αποτέλεσμα να πάρει την πρόκριση για την τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Aν και η Εθνική Ελλάδας πήρε προβάδισμα με τέσσερις πόντους στο 5' λεπτό (9-5), η Εθνική Βελγίου με δέκα σερί πόντους, πήρε τα ηνία και προηγήθηκε με έξι πόντους στο 7' λεπτό (15-9). Η γαλανόλευκη μείωσε την διαφορά στα επόμενα λεπτά, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-19). Παρότι η επίσημη αγαπημένη ήταν στο +4 στο 15' λεπτό (24-20), οι γηπεδούχοι με ένα επί μέρους 14-7, επέβαλλαν τον ρυθμό τους και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (34-31).

Οι γηπεδούχοι πήραν επτά πόντους διαφορά στο 22' λεπτό (38-31), με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να βρίσκει λύσεις και για αυτό προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-55). Αν και η Εθνική Βελγίου μείωσε την διαφορά στον ένα πόντο στην τέταρτη περίοδο και ιδιαίτερα, το σκορ ήταν σε αυτό το επίπεδο στα τελευταία λεπτά, η Εθνική Ελλάδας βρήκε απαντήσεις και ήταν πιο αποτελεσματική, για αυτό νίκησε εκτός έδρας με 72-70. Ιδιαίτερα το 72-70 έγινε δια χειρός των βολών του Λούτζη, ενώ ο Λαρεντζάκης έβγαλε μια εξαιρετική άμυνα στον Ομπασοχάν, αναγκάζοντας τον να κάνει επιθετικό φάουλ  και στο 1.8" όλα είχαν πια κριθεί. Με αυτήν την νίκη και σε συνδυασμό με την νίκη της Εθνικής Σερβίας, η γαλανόλευκη πήρε την πρόκριση για την τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Από την Εθνική Ελλάδας διακρίθηκαν οι Λαρεντζάκης και Καλάθης (3ρ. και δέκα ασίστ) με 20 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Εθνική Βελγίου ξεχώρισαν οι Ομπασοχάν και Μπακό με 30 και 10 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-19, 34-31, 55-58, 70-72

On Fire: Ο Ομπασοχάν της Εθνικής Βελγίου με 30 πόντους, τέσσερις ασίστ και τρία ριμπάουντ σε 34:46 λεπτά

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 38-31 (οι επτά πόντοι διαφοράς για την Εθνική Βελγίου στο 22' λεπτό)