Γαλλία-Λιθουανία 70-63: Με οδηγό τον Γουεμπανιάμα επικράτησαν οι μπλε

Η Γαλλία νίκησε εντός έδρας την Λιθουανία με 70-63, με τις δύο χώρες να έχουν προκριθεί στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Οι δύο ομάδες είχαν τα σερί τους στην αρχή του αγώνα, με την Λιθουανία με ένα επί μέρους σκορ 8-2, να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (14-11). Η Γαλλία βρήκε λύσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 24-13, προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (35-27).

Οι μπλε διατήρησαν την διαφορά που έφτιαξαν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (53-43). Η Γαλλία προστάτεψε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Λιθουανία με 70-63.

Από την Γαλλία διακρίθηκαν οι Γουεμπανιάμα και Λανγκ με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Λιθουανία ξεχώρισαν οι Νορμάντας και Κουζμίνσκας με 17 και έντεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 11-14, 35-27, 53-43, 70-63