Πανελλήνιο Νεανίδων, ΓΑΣ Ανδρογέας – Εσπερίδες 40-44: Νίκη στις λεπτομέρειες για την ομάδα της Καλλιθέας

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε η αναμέτρηση της Ανδρογέας με τις Εσπερίδες, με την ομάδα της Καλλιθέας να επικρατεί με 44-40, με πρωταγωνίστρια την Λιανούδη, που είχε 12 πόντους και εννέα ριμπάουντ.

Αναλυτικά η ενημέρωση της ΕΟΚ:

Ύστερα από συγκλονιστικό παιχνίδι για το Final-8 στο 38o Πανελλήνιο Νεανίδων, που διεξάγεται στο ΔΑΚ Καλαμαριάς στη Θεσσαλονίκη, οι Εσπερίδες επικράτησαν με 44-40 του Ανδρογέα.

Ο Ανδρογέας προηγήθηκε με 8-2 στα πρώτα δυόμισι λεπτά με καλάθι της Χαλεπάκη. Η ομάδα της Κρήτης διατήρησε το πλεονέκτημα στο σκορ, μέχρι την αρχή της δεύτερης περιόδου, όταν η Βίγκα ισοφάρισε σε 11-11.

Οι Εσπερίδες πέρασαν για πρώτη φορά με 16-15 με βολές της Λιανούδη (6΄44΄΄πριν την ανάπαυλα). Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στη πρωτοπορία μέχρι το 17ο λεπτό όταν οι παίκτριες από την ΕΣΚΑΝΑ ξέφυγαν με 25-17.

Στα μέσα της τρίτης περιόδου οι Εσπερίδες προηγήθηκαν με 30-22, ύστερα από καλάθι της Αράπογλου. Η ομάδα της Κρήτης με σερί 9-0 πήρε προβάδισμα με 31-30, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το δεκάλεπτο.

Με σερί 7-0 οι Εσπερίδες ανέκτησαν το προβάδισμα στις αρχές της τελευταίας περιόδου και μάλιστα με σημαντική για τα δεδομένα του αγώνα διαφορά (37-30). Άμεση ήταν η απάντηση του Ανδρογέα με δικό του σερί 4-0, όμως η Βίγκα έδωσε εκ νέου προβάδισμα πέντε πόντων στην ομάδα της, 4΄22΄΄ πριν το τέλος.

Η Γαλανάκη με τρίποντο ισοφάρισε για τον Ανδρογέα και η Παπαγιαννάκη με μία βολή έδωσε «κεφάλι» στις παίκτριες από την Κρήτη. Απέμειναν δύο λεπτά για τη λήξη όταν η Χλιαουτάκη ευστόχησε σε δύο βολές. Λίγο αργότερα με τον ίδιο τρόπο η Αρσενιάδου έγραφε το 43-40.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε με άλλη μία βολή η Χλιαουτάκη μέσα σε πανηγύρια για την ομάδα της Καλλιθέας.

Διαιτητές: Τσαρδούλιας Τ.-Τσουρή-Σκρίνος

Δεκάλεπτα: 11-9, 19-25, 31-30, 40-44

Ανδρογέας (Βισκαδουράκης): Παπαγιαννάκη 4, Θεοδοσουλάκη 2, Καζάκη 1, Γαλανάκη 5(1), Γιαπιτζόγλου 7, Τζανέτη 5(1), Χαλεπάκη 2, Μηλιαρά 14, Τσαγκαράκη, Μακράκη.

Εσπερίδες (Τσεμπέρης-Δήμου): Γεωργίνη, Αρσενιάδου 5, Χλιαουτάκη 9, Βίγκα 6, Μουστάκα 5(1), Αράπογλου 5(1), Λιανούδη 12, Μάνου 2.