Πανελλήνιο Παίδων, ΔΕΚΑ – Πανιώνιος 54-61: Ξεκίνημα με νίκη για τους Νεοσμυρνιώτες

Έχοντας τον έλεγχο σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, ο Πανιώνιος επικράτησε της ΔΕΚΑ με 61-54, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του Final 8 του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων.

Αναλυτικά η ενημέρωση της ΕΟΚ:

Στο τελευταίο παιχνίδι της σημερινής πρώτης μέρας για το Final-8 του 51ου Πανελληνίου Παίδων, ο Πανιώνιος επικράτησε της ΔΕΚΑ με 61-54.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και μετά το αρχικό 2-2 προηγήθηκε με 14-5 ύστερα από βολή του Λαζαρίδη, 2΄57΄΄ πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου.  Η ΔΕΚΑ με σερί 7-0 πήγε το παιχνίδι στο καλάθι (14-12) στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, όμως οι Νεοσμυρνιώτες απάντησαν με 8-0 και έφθασαν για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα. Το σκορ πήγε ακόμη και στο +15 για τον Πανιώνιο (31-16) ια να τελειώσει η δεύτερη περίοδος με 31-27 καθώς η ΔΕΚΑ έκανε ένα σερί 11-0.

Ο Χαρτώνας με τρίποντο έφερε το παιχνίδι στον πόντο με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου. Αμεση ήταν η απάντηση του Πανιώνιου που με 6-0 πήρε προβάδισμα επτά πόντων και το κράτησε με αυξομειώσεις σε αυτά τα επίπεδα μέχρι τη λήξη της περιόδου.

Τίποτα δεν άλλαξε στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου με την ομάδα της Αττικής να κρατά το υπέρ της προβάδισμα, χωρίς να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Ο Κωστούλας μείωσε σε 53-51 2΄30΄΄ πριν τη λήξη και ο Κεχαγιάς με τρίποντο έδωσε προβάδισμα μετά από ώρα στη ΔΕΚΑ. Ο Ξανθόπουλος με γκολ-φάουλ ξαναπήρε το προβάδισμα για τον Πανιώνιο και ο Θωμάκος έκανε το 58-54. Ένα τρίποντο του Παναγόπουλου, 26 δεύτερα πριν το τέλος έδωσε τη σημαντική νίκη στους Νεοσμυρνιώτες μέσα σε πανηγύρια.

Διαιτητές: Τοπαλίδης, Μπαβέλλας, Νικολαΐδης

Δεκάλεπτα: 10-14, 27-31, 39-46, 54-61

ΔΕΚΑ (Χατζηβρέτας, Σερέτης):  Κεχαγιάς 8(2), Σδραυκάκης, Μπατζώνης 7, Σωτηριάδης, Ιωαννίδης 5, Χαρτώνας 10(2), Κωστούλας 18, Γαλάτος 2, Βενιέρης, Χατζησυμεών 4.

Πανιώνιος (Κοψιάς, Καλούδης): Λαζαρίδης 4, Σκαράκης, Ξανθόπουλος 11, Γκουνταρέλης, Καρκούλιας, Ανδρεάκος, Σεραλίδης, Τσαβολάκης 2, Θωμάκος 14(2), Παναγόπουλος 8(2), Παπαιωάννου 17, Στεργίου 5(1).