Πανελλήνιο Παίδων, Πανιώνιος – Ιτέα 73-62: Το… καθάρισαν στο φινάλε οι «κυανέρυθροι»

2Χ2 για τον Πανιώνιο, που λύγισε την αντίσταση της Ιτέας με 73-62, χάρη σε ένα επιμέρους 20-9 στην τελευταία περίοδο.

Αναλυτικά η ενημέρωση της ΕΟΚ:

Τη δεύτερη νίκη του στο Final-8 του 51ου Πανελληνίου Παίδων, πέτυχε ο Πανιώνιος που ήταν καλύτερος  στην τελευταία περίοδο και επιβλήθηκε με 73-62 της Ιτέας.

Η Ιτέα ήταν αυτή που πήρε προβάδισμα στα πρώτα λεπτά με το υπέρ της σκορ να φθάνει στο 15-4 με καλάθι του Πετσινού, 4΄18΄΄ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Η ομάδα από την Φωκίδα συνέχισε να προηγείται μέχρι το 2΄50΄΄ πριν την ανάπαυλα, όταν ο Καρκούλιας έκανε το 27-26 για τον Πανιώνιο.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και εναλλασσόταν στο προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια της τρίτης περιόδου και μέχρι τα μέσα της τελευταίας. Εκεί ο Πανιώνιος άρχισε να παίρνει μια μικρή διαφορά, η οποία όσο περνούσε η ώρα και φθάναμε κοντά στη λήξη ανέβαινε.

Ο Ξανθόπουλος έφερε το σκορ για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή για τον Πανιώνιο (66-56), 4΄17΄΄ πριν το φινάλε. Η Ιτέα δε μπόρεσε να αντιδράσει και η ομάδα της Νέας Σμύρνης πήρε ένα ακόμη ροζ φύλλο.

Διαιτητές: Ραπτογιάννης, Αλεξόπουλος, Σκρίνος

Δεκάλεπτα: 13-20, 32-32, 53-53,  73-62

Πανιώνιος (Κοψιάς-Καλούδης): Λαζαρίδης 3, Σκαράκης 2, Ξανθόπουλος 11, Καρκούλιας 8, Ανδρεάκος 4, Σεραλίδης, Τσαβολάκης 10, Θωμάκος 9(1), Παναγόπουλος 2, Παπαιωάννου 17(1), Στεργίου 7(1).

Ιτέα (Μωραϊτης-Ντινόπουλος): Παναγιωτόπουλος 14, Παρασκευόπουλος, Ζαχαρόπουλος 16(2), Ντινόπουλος 13(3), Λεοντόπουλος, Μωραϊτης, Ρεπούσης, Οικονόμου, Κουτρολίκος 8, Πετσινός 11.