Ολυμπιακός - ΔΕΚΑ 60-66: Πάλεψαν οι ερυθρόλευκοι, έγινε το 4Χ4 για το ΔΕΚΑ

Το ΔΕΚΑ ξεπέρασε και το εμπόδιο του Ολυμπιακού και μετά τη νίκη του με 66-60 πανηγύρισε την τέταρτη νίκη του σε ισάριθμα ματς στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων.

Το ΔΕΚΑ ξεκίνησε με το... πόδι στο γκάζι την αναμέτρηση και με επιμέρους 4-24 στην πρώτη περίοδο απέκτησε ισχυρό προβάδισμα (4-24, 10'). Ο Ολυμπιακός από τη μεριά του, προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά, ωστόσο είδε τους αντιπάλους του να κλείνουν το πρώτο μισό του αγώνα στο +22 (15-37, 20'). Το ΔΕΚΑ έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι και στο τρίτο δεκάλεπτο (32-53, 30'), όμως οι ερυθρόλευκοι πέρασαν στην αντεπίθεση στο τελευταίο μέρος του αγώνα και μείωσαν μέχρι και στους 3 πόντους (60-63, 39'), ύστερα από προσπάθεια του Νικολαϊδη. Το ΔΕΚΑ έμεινε ψύχραιμο και με δύο βολές του Σαμοντούροφ έφτασε στη νίκη με 66-60.

Από τους νικητές ξεχώρισε για ακόμη μία φορά ο Σαμοντούροβ με 16 πόντους, ενώ ο Τζαμπαζλής σημείωσε 13 πόντους.

Από τους Πειραιώτες διακρίθηκε ο Τσαντυλάς με 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 4-24, 15-37, 32-53, 66-60.