Σκίο-USK Πράγα 59-56: Στην 3η θέση της Euroleague Women η ομάδα των Δικαιουλάκου και Πρέκα

Η Φαμίλα Σκίο των Ελλήνων προπονητών, Τζώρτζη Δικαιουλάκου και Πέτρου Πρέκα, νίκησε την USK Πράγας στον μικρό τελικό της Euroleague Women me 59-56 και κατέκτησε την τρίτη θέση στην ευρωπαική διοργάνωση.

Ο Έλληνας κόουτς, Τζώρτζης Δικαιουλάκος αναδείχθηκε προπονητή της χρονιάς στην Euroleague Women, στην οποία οδήγησε την ομάδα του στο τρίτο σκαλί του βάθρου, αφού η Φαμίλα Σκίο νίκησε την USK Πράγας με 59-56.

Η ιταλική ομάδα είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και προηγήθηκε με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-28). Η Φαμίλα Σκίο διατήρησε το προβάδισμα της στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε την διοργανώτρια, USK Πράγας με 59-56. Το νικητήρια καλάθι το έβαλε η Έγκλε Σβεντοράιτε για την Φαμίλα Σκιο με buzzer beater και διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 58-56.

Από την Φαμίλα Σκιο διακρίθηκαν οι Μάμπρει και Ντουρ με 17 και 11 πόντους αντίστοιχα. Από την USK Πράγας ξεχώρισαν οι Όμπλακ (5ρ. και 4 ασίστ) και Τόμας (12ρ. και 3 ασίστ) με 17 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 23-14, 39-28, 48-42, 59-56