Παναθηναϊκός – Μέχελεν 80-84: »Αυτοκτόνησαν» οι πράσινες

Ο Παναθηναϊκός κρατούσε την νίκη στα χέρια του μέχρι το 32’, όντας στο +8 (74-66), όμως στα τελευταία λεπτά οι «πράσινες» υπέστησαν καθίζηση, η Μέχελεν έτρεξε ένα επιμέρους 18-6, φεύγοντας με την νίκη από την Αθήνα με σκορ 84-80. Στο 2-2 έπεσε το «τριφύλλι».

Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο τρίλεπτο (7-9), ο Παναθηναϊκός έβαλε το πόδι στο… γκάζι και με ένα σερί 12-0, ξέφυγε με +10 (19-9). Η Μέχελεν μείωσε στους έξι πόντους (26-20), όμως το τρίποντο της Αλεξανδρή για το 29-20, ολοκλήρωσε το εντυπωσιακό πρώτο δεκάλεπτο για το «τριφύλλι». Σταμολάμπρου και Ρέιντζ έφεραν και πάλι τις γηπεδούχες στο +10 (36-26), με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί το υπέρ του προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο (50-41).

Ο Παναθηναϊκός διατήρησε το υπέρ του προβάδισμα σε διψήφια επίπεδα στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (60-49 στο 24’). Κάπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση της Μέχελεν, που με ένα επιμέρους 2-9 μείωσε στους τέσσερις (62-58). Ακολούθησε ένα 7-2 για τον Παναθηναϊκό που έφερε εκ νέου την διαφορά στο +9 (69-60), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 69-62. Το «τριφύλλι» κατάφερε να διατηρήσει την Μέχελεν σε απόσταση σχετικής ασφάλειας (74-66 στο 32’), όμως ένα γρήγορο 5-0 από πλευράς φιλοξενούμενων, έφερε το ματς στο σουτ (74-71). Πλέον η αναμέτρηση είχε μετατραπεί σε… θρίλερ, όπως δείχνει το 78-77 του 36’,  με την Μέχελεν, μάλιστα, να περνά μπροστά με 81-80, χάρη σε καλάθι της Κιμπεντί στα 100’! Η Ρις με λέι απ πέτυχε το 80-83, με την Ααρνισάλο με 1/2 βολές να διαμορφώνει το τελικό 80-84.

Σταμολάμπρου με 18 πόντους, Τζόουνς με 17 και Ρέιντζ με 15 ήταν οι κορυφαίες από πλευράς Παναθηναϊκού, ενώ για την Μέχελεν, 21 πόντους και 11 ριμπάουντ είχε η Ρις και 20 η Μπάρελ.

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 50-41, 69-62, 80-84