Μπρνο – Ελευθερία Μοσχάτου 93-45: Μαρτύριο στην Τσεχία

Η Ελευθερία Μοσχάτου δεν κατάφερε σε καμία στιγμή να κοιτάξει στα μάτια την Μπρνο, με αποτέλεσμα να γνωρίσει τον διασυρμό με 93-45, που την φέρνει στο 1-4, μετά και το πέρας της 5ης αγωνιστικής των ομίλων του Eurocup women.

Η ομάδα του Μοσχάτου βρέθηκε από το ξεκίνημα σε θέση… κυνηγού, με την Μπρνο να ξεκινά με ένα γρήγορο 7-1, να φτάνει σε διψήφιο προβάδισμα στο 9’ (21-11), σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο. Με τρίποντο της Ζεκ για το 21-14 ξεκίνησε η δεύτερη περίοδο, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την Ελευθερία. Η Μπρνο συνέχισε να κυριαρχεί και με ένα επιμέρους 12-3 ξέφυγε με +16 (33-17). Το τρίποντο της Κνέζεβιτς στο 16’ για το 44-24, έφερε για πρώτη φορά την διαφορά στους 20 πόντους, με το ημίχρονο να βρίσκει την Μπρνο μπροστά με 52-29.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στο β’ μέρος, με την Ελευθερία Μοσχάτου να μην μπορεί να κοιτάξει στα μάτια την Μπρνο και την γηπεδούχο ομάδα να… εκτοξεύει την διαφορά στο +35 (68-33). Ένα 17-0 που έτρεξε η Μπρνο με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδους έστειλε την γηπεδούχο ομάδα στο +48 (89-41), με το τελικό 93-45 να ολοκληρώνει το… μαρτύριο της Ελευθερίας Μοσχάτου.

27 πόντους με 6/8 τρίποντα είχε η Κνέζεβιτς, με την Σενετσάλ να έχει 17 και την Ζαπλάτοβα 15 για την Μπρνο, ενώ για την Ελευθερία, η μοναδική διψήφια ήταν η Ζεκ με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 52-29, 72-41, 93-45