ΤΤΤ Ρίγα – Ολυμπιακός 59-55: Ήττα στις λεπτομέρειες

Ο Ολυμπιακός κοίταξε σαν ίσος προς ίσο την πρωτοπόρο και αήττητη της βαθμολογίας ΤΤΤ Ρίγα (53-53 στο 37’), όμως οι λεπτομέρειες ήταν αυτές που έκριναν την αναμέτρηση υπέρ των Λετονών, με την ομάδα του Πειραιά να γνωρίζει την ήττα με 59-55.

Ο Ολυμπιακός χρειάστηκε… τέσσερα λεπτά για να μπει στο παρκέ, με την Ρίγα να προηγείται με 7-0, προτού η Χριστινάκη πετύχει το πρώτο «ερυθρόλευκο» καλάθι. Γουίλιαμς και Χριστινάκη έτρεξαν ένα 5-0, ισοφαρίζοντας σε 7-7 για την ομάδα του Πειραιά, όμως η Ρίγα ανέλαβε και πάλι τα ηνία του ματς, έτρεξε ένα 9-3 για το 16-10, προτού η Κάντζι γράψει το 16-12 της πρώτης περιόδου. Οι Λετονές συνέχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι, φτάνοντας στο +9 (23-14), ενώ η Κλαβό έφερε για πρώτη φορά την γηπεδούχο ομάδα στο +10 (26-16). Ο Ολυμπιακός, πάντως, κατάφερε να… ροκανίσει την διαφορά στους πέντε πόντους, μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, που βρήκε την Ρίγα μπροστά με 31-26.

Δυνατό το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στην τρίτη περίοδο, με τις «ερυθρόλευκες», χάρη σε ένα 1-7, να περνάνε μπροστά με 33-32. Η Ρίγα ανέλαβε και πάλι τα ηνία του ματς, με την ομάδα του Πειραιά, όμως, να παραμένει σε απόσταση βολής μέχρι το 38’ (40-37). Στα τελευταία 105’’, όμως, η ομάδα της Λετονίας έτρεξε ένα επιμέρους 7-2, που την έφερε στο +8 με το φινάλε του δεκαλέπτου (47-39). Ο Ολυμπιακός, όμως, δεν άφησε το παιχνίδι να του ξεφύγει και με ένα γρήγορο -5 μείωσε και πάλι στο σουτ (47-44) και λίγο αργότερα, Χριστινάκη και Βίτολα έφεραν το ματς στον πόντο (49-48). Το καλάθι της Τόμπιν στο 37’ έφερε το ματς στην… ισορροπία του τρόμου (53-53), όμως ένα 4-0 από τις Σίλα και Λάμπερτ, έφεραν την Ρίγα στο 57-53. Βίτολα και Χριστινάκη έχασαν δύο σημαντικές «ερυθρόλευκες» επιθέσεις, με την Λάμπερτ με 2/2 βολές να… σφραγίζει την νίκη της Ρίγα. Έτσι, το τελικό 59-55 φέρνει τον Ολυμπιακό στο 2-3, με την ομάδα της Λετονίας να φτάνει στο 4-0, διατηρώντας το αήττητο της στο Group F. Όσον αφορά την πρόκριση, θα ξεκαθαρίσει στην τελευταία «στροφή» στο ΣΕΦ, με αντίπαλο την ΜΒΚ Ruzomberok, με τις «ερυθρόλευκες» να θέλουν νίκη, ώστε να «σφραγίσουν» το εισιτήριό τους στον επόμενο γύρο του Eurocup

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 31-26, 47-39, 59-55