Παναθηναϊκός - Εσπερίδες 87-62: Κυπελλούχες Ελλάδες οι πράσινες για δεύτερη σερί χρονιά

Τα σκήπτρα του στο Κύπελλο Ελλάδας κράτησε ο Παναθηναϊκός που επικράτησε με σχετική άνεση των Εσπερίδων Καλλιθέας και σκορ 87-62.

Για τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ τράβηξαν οι Τζόουνς και Αλέιν που σημείωσαν 27 και 22 πόντους αντίστοιχα. Μάλιστα η δεύτερη έκανε και νταμπλ νταμπλ καθώς «κατέβασε» και 13 ριμπάουντ, ούσα η απόλυτη κυρίαρχη στους αιθέρες.

Από την άλλη για τις Εσπερίδες ξεχώρισε η Πάτι με 20 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Πράσινη κυριαρχία από την αρχή μέχρι το τέλος

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Με το χρονόμετρο να γράφει  5:45, οι Αλέιν, Μπενέκη και Μουρ διαμορφώνουν το 8-8.

Κατόπιν ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ξεχωρίσει και με 50'' να απομένουν για το τέλος της πρώτης περιόδου η Σταμολάμπρου έκανε το 20-12.

Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 20-15 καθώς η Χίλαϊρ σημείωσε τρίποντο δίνοντας στην ομάδας ανάσα και ροκανίζοντας τη διαφορά στους 5 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι μωβ κατόρθωσαν να ακολουθήσουν κάπως τις πράσινες. Ωστόσο εκεί επενέβη η Τσβίτκοβιτς και με τρίποντο έγραψε το 28-22 κι ενώ απέμεναν 5:39'' πριν το ημίχρονο.

Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ανεβάσει το δείκτη της διαφοράς σε δηψίφια νούμερα και το ημίχρονο έληξε με σκορ 42-30.

Μάλιστα στο τρίτο δεκάλεπτο οι τροπαιούχες συνέχισαν με το πόδι στο... γκάζι, με τις ηττημένες να μη μπορούν να ακολουθήσουν σε αυτόν τον καταιγιστικό ρυθμό.

Έτσι και με περίπου 25 αγωνιστικά λεπτά να έχουν παρέλθει οι Σωτηρίου και Σταμολάμπρου «γράφουν» το 55-40. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 69-46, δείχνοντας ότι ο Παναθηναϊκός είχε... «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη.

Στην τελική ευθεία οι νικήτριες κατόρθωσαν να έχουν την υπέρ τους διαφορά κοντά στους 20 πόντους. Η Τζάζμιν Τζόουνς έκανε το 77-54 κι ενώ απέμεναν μόλις 5 αγωνιστικά λεπτά για τη λήξη του αγώνα.

Η ουσία για τις δυο ομάδες δεν άλλαξε, το τελικό σκορ στο κλειστό της Αλικαρνασσού έμελλε να είναι  κι έτσι ο Παναθηναϊκός στέφεται Κυπελλούχος Ελλάδας στο μπάσκετ γυναικών για δεύτερη σερί σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 42-30, 69-46, 87-62.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 10, Παυλοπούλου 5 (1), Καμπάκα, Τσβίτκοβιτς 14 (2), Μπάτσιου, Σωτηρίου 9, Αλεξανδρή, Τζόουνς 20 (1), Θεοδωρομανωλάκη, Αλέιν 22, Χαιριστανίδου, Υφαντοπούλου

Εσπερίδες Καλλιθέας (Σόφτσης): Χιλέρ 12 (2), Χατζηβασιλείου, Μουρ 13, Πρίφτη 2, Κορρέ 9 (3), Μπενέκη 6, Μαργέλου, Πάτι 20 (2)