Γαλλία-Νιγηρία 75-54: Κανένα πρόβλημα για τις "μπλε", προκρίθηκαν στα προημιτελικά

Οι διοργανώτριες δεν αντιμετώπισαν δυσκολίες απέναντι στις Νιγηριανές, πήραν τη νίκη με 75-54 και βρίσκονται στα προημιτελικά.

Η έναρξη του αγώνα βρήκε τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ, αλλά με τις γηπεδούχες να διατηρούν σταθερά το προβάδισμα ως και το ημίχρονο όπου τις βρήκε να κερδίζουν με +7 πόντους (38-31).

Στην επανάληψη ωστόσο, οι Γαλλίδες πάτησαν το γκάζι και αμέσως έχτισαν διψήφια διαφορά, με τις Νιγηριανές να μην μπορο΄υν να ακολουθήσουν (54-39). Μάλιστα στην τελευταία περίοδο οι "μπλε" συνέχισαν τον υψηλό ρυθμό και κατάφεραν να κερδίσουν τις "Τίγρεις" με διαφορά 19 πόντων (75-54), αποτέλεσμα που τις στέλνει στα προημιτελικά.

Από τις Γαλλίδες ξεχώρισαν οι Γιοχάνες και Γουίλιαμς που σκόραραν 15 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τις Νιγηριανές η Καλού με 18 και η Μούσα με 14 ήταν αυτές που προσπάθησαν για το κάτι παραπάνω.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 38-31, 54-39, 75-54