Κλουζ – Ηρακλής 69-60: Πρόκριση δια χειρός Ντίκι

Το λέι απ της Ντίκι, 7’’ πριν το φινάλε της παράτασης, αλλά και η βολή της Αυτζή στην εκπνοή, έστειλαν τον Ηρακλή στους ομίλους του Eurocup Women. Ο «Γηραιός» γνώρισε την ήττα με 69-60 στην παράταση από την Κλουζ, όμως υπερασπίστηκε το +11 του πρώτου αγώνα (61-50), με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να εξασφαλίζει την παρουσία της στο Group G της διοργάνωσης, μαζί με τις Μπιγκόρε, Εστουντιάντες και Σεκσάρντ.

Για κάτι παραπάνω από 15 λεπτά, ο Ηρακλής έδειχνε ότι κρατά στα χέρια του την τύχη της αναμέτρησης, φτάνοντας μέχρι το +6 στο 16’ (17-23), μετά από καλάθι της Γουέστμπρουκ. Κάπου εκεί, όμως, ακολούθησε… μπλακ άουτ για τον «Γηραιό», με την Κλουζ να απαντά με ένα 11-0 για το 28-23 του ημιχρόνου. Στο β’ μέρος, οι Ρουμάνες είχαν το μομέντουμ του αγώνα, με το 55-42 του 35’ να δίνει σκορ πρόκρισης στην Κλουζ. Η πρόκριση κρεμόταν από μία… κλωστή, με την Κλουζ να προηγείται με 61-47 στο 38’, πέντε συνεχόμενοι πόντοι της Ντίκι μείωσαν σε 61-52, με την Λίποβαν με 2/2 βολές στα 44’’ να διαμορφώνει το 63-42, σκορ το οποίο παρέμεινε μέχρι το φινάλε, καθώς, τόσο η Ντίκι στα 23’’, όσο και η Κρούπα στα 6’’, αστόχησαν σε σουτ πρόκρισης για τις δύο ομάδες, με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η πρόκριση άλλαζε χέρια σε κάθε επίθεση. Η Κάρτερ με 2/2 βολές πέτυχε το 69-57 για την Κλουζ στα 22’’, για να έρθει η Ντίκι με μεγάλο λέι απ στα 7’’ να μειώσει σε 69-59. Η Κις αστόχησε σε λέι απ στα 6’’, με την Αυτζή να κερδίζει το φάουλ και με 1/2 βολές να διαμορφώνει το τελικό 69-60 που… σφράγισε την πρόκριση για τον Ηρακλή.

Εκπληκτική εμφάνιση από την Ντίκι με 26 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ για την Κλουζ, η Κάρτερ είχε 17 πόντους και 10 ριμπάουντ και η Κορτέζ 16 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 13-12, 28-23, 47-38, 63-52 (κ.δ), 69-60 (παρ)