Μπασκόνια- Ουνικάχα: 87-86 Πήραν το θρίλερ οι «Βάσκοι» στο τελευταίο δευτερόλεπτο της παράτασης

Τι και αν η Μπασκόνια ήταν μπροστά με έντεκα βαθμούς στο ημίχρονο (44-33), η Ουνικάχα Μάλαγα πήρε το προβάδισμα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (54-56) και κόντραρε τους «Βάσκους» στα ίσα (76-76), οι οποίοι βέβαια επικράτησαν με την βολή του Πολονάρα στο τελευταίο δευτερόλεπτο της παράτασης (87-86).

Η Ουνικάχα πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του αγώνα (5-12, 4'), αλλά η Μπασκόνια εξισορρόπησε το παιχνίδι και η πρώτη περίοδος έληξε ισόπαλη (19-19).  Η ομάδα από την Βιτόρια ξέφυγε με ένα επί μέρους 20-5 στο 18' (39-24), αλλά η Μάλαγα κατάφερε να μειώσει την διαφορά στους έντεκα πόντους στο ημίχρονο (44-33).

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα από την Ανδαλουσία έκανε την απόλυτη ανατροπή με ένα σερί 15 πόντων (44-48, 24΄), με την Μπασκόνια να επανέρχεται στο προβάδισμα (51-48, 27'), αλλά τελικώς να μένει πίσω με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (54-56). Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στην τέταρτη περίοδο, με τον Πολονάρα με τζάμπ σουτ να ισοφαρίζει (76-76) τέσσερα δευτερόλεπτα πριν το τέλος και να στέλνει το ματς σε παράταση.

Στην παράταση ο Μπουτέιγ με τρίποντο έβαλε την Μάλαγα μπροστά στο σκορ (83-86,44΄), αλλά η Μπασκόνια πήρε τελικώς το ματς με το τρίποντο του Χένρι (86-86) και την βολή του Πολονάρα ένα δευτερόλεπτο πριν το τέλος της έξτρα περιόδου (87-86).

Από την Μπασκόνια διακρίθηκαν οι Χένρι και Βιλντόζα με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Ουνικάχα Μάλαγα ξεχώρισαν οι Ντιάζ και Μεκέλ από 17 πόντους  έκαστος.

Δεκάλεπτα: 19-19, 44-33, 54-56, 76-76, 87-86 (παρ)