Πήραν το εισιτήριο για το BCL Final 8 οι Τενερίφη και Ντιζόν

Οι Τενερίφη και Ντιζόν νίκησαν τις Οστάνδη και Νίζνι Νόβγκοροντ αντίστοιχα και πήραν το εισιτήριο για το Final 8 του BCL.

Τα αποτελέσματα της βραδιάς:

Τενερίφη - Οστάνδη 62-54
Ντιζόν - Νίζνι Νόβγκοροντ 75-67

Τενερίφη-Οστάνδη: 62-54

Παρότι η Τενερίφη ήταν μπροστά με εφτά πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (17-10), η Οστάνδη ισοφάρισε το ματς στο τέλος του ημιχρόνου (50-50). Η ομάδα από τα Κανάρια νησιά προηγήθηκε ξανά στην τρίτη περίοδο (51-43) και διατηρώντας το προβάδισμα της μέχρι το τέλος πήρε την νίκη με 62-54.

Από την Τενερίφη διακρίθηκε ο Χουέρτας με 13 πόντους, ενώ οι  Ντόρνεκαμπ και Σερμαντίνι έβαλαν από 9 πόντους. Από την Οστάνδη ξεχώρισαν οι Γουέλς και Σβαρτς με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 17-10, 30-30, 51-43, 62-54

Οι δύο ομάδες ήταν ισόαπαλες στην πρώτη περίοδο (20-20), με την γαλλική ομάδα να παίρνει το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου με 35-32. Αν και η Νίζνι βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (55-54), η Ντιζόν κατάφερε και νίκησε τον αγώνα με 75-67 και πήρε το εισιτήριο  για το Final 8 του BCL.

Από την Ντιζόν ξεχώρισαν με 20 πόντους οι Χόλστονγκ  και Τσλσάνγκ, ενώ από την Νίζνι διακρίθηκε ο Κομόλοφ  που πέτυχε 18 πόντους.

Δεκάλεπτα:  20-20,35-32,54-55,75-67