Ηρακλής-Κολοσσός Ρόδου 66-65: Η μπίλια έκατσε στο γαλάζιο

Ο Ηρακλής τα... χρειάστηκε απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου, οπού τον νίκησε με 66-65, ανεβάζοντας το ρεκόρ του στο 3-1, με τους "θαλασσί" να πέφτουν στο 1-3.

Αν και ο Κολοσσός Ρόδου πήρε τα προβάδισμα στα πρώτα πέντε λεπτά με 3-9, ο Ηρακλής ισοφάρισε τρία λεπτά αργότερα (11-11, 8'). Ο Γηραιός με ένα επί μέρους 15-4, βρέθηκε μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-15).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι το 17' (31-29), με τους γηπεδούχους με ένα σερί 11 πόντων να ξεφεύγουν στο τέλος του ημιχρόνου (42-29). Οι ¨θαλασσί" αντέδρασαν στην τρίτη περίοδο και με ένα δίκο τους επί μέρους σκορ 22-12, μείωσαν στους τρεις πόντους (54-51).

Στην τέταρτη περίοδο, το ματς... έγινε ντέρμπι, αλλά οι γηπεδούχοι δεν έχασαν το προβάδισμα, με τον Κολοσσό Ρόδου με μειώνει στα 51" με το δίποντο του Άρτις. Ο Ηρακλής διαχειρίστηκε καλύτερα την κατάσταση και νίκησε με 66-65

Από τον Ηρακλή ξεχώρισαν οι Σάνγκς και Τσαιρέλης με 10 πόντους έκαστος, ενώ από τον Κολοσσό Ρόδου διακρίθηκαν οι Ζάρας και Άντριτς με 20 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 18-15, 42-29, 54-51, 66-65

Διαιτητές: Παπαπέτρου-Ταρενίδης Στ.-Τσολάκος

On Fire: Ο Θοδωρής Ζάρας με 20 πόντους

Μεγαλύτερη διαφορά:  (42-29) Στο +13 υπέρ του Ηρακλή

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 11/31 του Κολοσσού Ρόδου στα δίποντα