Συνεχίζουν την μάχη για την πρωτιά η Αβενίδα και η Βαλένθια

Η Περφουμερίας Αβενίδα και Βαλένθια νίκησαν τις Μπεμπίμπρε και Ενσίνο αντίστοιχα, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής του Ισπανικού πρωταθλήματος.

Αβενίδα-Μπεμπίμπρε: 76-45

Η Αβενίδα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 21 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-21). Παρότι, η Μπεμπίμπρε έκανε προσπάθειες για να μειώσει την διαφορά, η Αβενίδα διαχειρίστηκε την κατάσταση και νίκησε με 76-45, με αποτέλεσμα να παραμείνει στην πρώτη θέση με ρεκόρ 27-1. Από την άλλη, η Μπεμπίμπρε έπεσε στο 8-20 και την 14η θέση.

Δεκάλεπτα: 18-14, 42-21, 57-38, 76-45

Ενσίνο-Βαλένθια: 52-77

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην πρώτη περίοδο, με την Ενσίνο να έχει τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο και να προηγείται με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου. Η Βαλένθια ανέτρεψε τις καταστάσεις στο δεύτερο μέρος και με ένα επί μέρους σκορ 46-18, κατάφερε να νικήσει εκτός έδρας την Ενσίνο με 77-52.

Οι νυχτερίδες με αυτήν την νίκη ανέβηκαν στο 27-1 και την δεύτερη θέση, ίδιο ρεκόρ με την πρωτοπόρο Αβενίδα, ενώ η Ενσίνο έπεσε στο 14-15 και την έβδομη θέση.

Δεκάλεπτα: 13-12, 34-31, 42-51, 52-77