Η Βαλένθια κατέκτησε το Ισπανικό Σούπερ Καπ Γυναικών

Ο Μιχάλης Κυριακάκης γράφει

Η Βαλένθια μετά από μεγάλη εμφάνιση νίκησε την Αβενίδα 81-63 και κατέκτησε το supercopa, τον πρώτο τίτλο της νέας σεζόν.

Η νικήτρια ερχόμενη με κεκτημένη ταχύτητα από την περσινή κατάκτηση του Eurocup, προηγήθηκε στο ημίχρονο 44-33 .
Στο δεύτερο μέρος όμως η Βαλένθια ήταν καταιγιστική και με μεγάλο όπλο τον πλουραρισμό στην επίθεση καθώς σκόραραν και οι ένδεκα παίκτριες που χρησιμοποιήθηκαν.

Κορυφαίες οι Ούβινα η οποία αναδείχθηκε MVP του τελικού με 11π.,Κάσας 15π.και η Γερμανίδα σέντερ Γκούλιχ 11π.

Από την Αβενίδα η οποία στο δεύτερο ημίχρονο κατέρρευσε μπροστά στην ανωτερότητα της αντιπάλου, κορυφαία η Μαριέλα Φασούλα ! Έπαιξε 22 λεπτά, σημείωσε 17π. (6/9δ.,5/6β.)

Η Βαλένθια πάει με ανεβασμένη ψυχολογία στη Ιταλία για τον πρώτο προκριματικό αγώνα με αντίπαλο την γηπεδούχο Σκίο του Τζώρτζη Δικαιουλάκου.