Ερ. Αστέρας-Ολυμπιακός 70-78: Άλωσε το Βελιγράδι και προκρίθηκε στην επόμενη φάση

Ο Ολυμπιακός "απέδρασε" από το Βελιγράδι, επικρατώντας του Ερυθρού Αστέρας με 78-70 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 4-1, με αποτέλεσμα να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση του EuroCup Women, ενώ η Σερβική ομάδα έπεσε στο 1-4.

Παρότι οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά και είχαν τις καλές τους περιόδους, ο Ερυθρός Αστέρας ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-18). Ο Ολυμπιακός πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 21-10 και προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-34).

H Ελληνική ομάδα, παρά την πίεση των γηπεδούχων, διατήρησε το προβάδισμα της στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-53). Ο Ολυμπιακός κράτησε την απόσταση στην τέταρτη περίοδο και νίκησε τον Ερυθρό Αστέρας εκτός έδρας με 78-70.

Από τον Ολυμπιακό διακρίθηκαν οι Σταμολάμπρου και Βίτολα με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Ερυθρό Αστέρα ξεχώρισαν οι Μπόγιοβιτς και Σβαγκμέιερ με 15 και 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-18, 34-39, 53-59, 70-78