Πήρε την τρίτη θέση στο EuroCup Women η Γαλατασαράι

Η Γαλατασαράι κέρδισε το "τουρκικό" ντέρμπι στον μικρό τελικό του EuroCup Women και νίκησε την Τσουκούροβα με 75-67, με αποτέλεσμα να κατακτήσει την τρίτη θέση στην φετινή διοργάνωση.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με το αποτέλεσμα να είναι ισόπαλο στο τέλος της πρώτης περιόδου (13-13). Η Γαλατασαράι ανέβασε ρυθμό και είχε τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο και για αυτό προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-34).

Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 17-8, πήραν προβάδισμα με 17 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-42). Η Τσουκούροβα μείωσε την διαφορά στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 25-16 και επέστρεψε στο παιχνίδι. Η Γαλατασαράι διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε με 75-67.

Από την Γαλατασαράι διακρίθηκε η Ντέιβις με 17 πόντους, με τις Γκουλτσάν και Πλαμ να σκοράρουν από 16 πόντους έκαστος. Από την Τσουκούροβα ξεχώρισαν οι Μπόνερ (13ρ. και μία ασίστ) και Μπάριτς με 22 και έντεκα πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 13-13, 42-34, 59-42, 75-67