Μπούρζ-Βενέτσια 74-38: Η Γαλλική ομάδα κατέκτησε το EuroCup Women

H Μπουρζ ήταν σαρωτική στον τελικό και νικώντας την Βενέτσια στην έδρα της με 74-38, κατάφερε να κατακτήσει το EuroCup Women της φετινής σεζόν.

Δυναμικό το ξεκίνημα της Μπουρζ, η οποία είχε και την δύναμη του κόσμου της στο πλευρό της και ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-12). Η Γαλλική ομάδα ανέβασε ρυθμούς στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-29).

Η ομάδα που κοουτσάρει ο προπονητής Ολιβιέ Λαφάρζ, πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 13-5, προηγήθηκε με 17 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (51-34). Η Μπούρζ διεύρυνε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 23-4, νίκησαν την Βενέτσια με 74-38, με αποτέλεσμα να κατακτήσει το EuroCup Women της φετινής σεζόν.

Από την Μπούρζ διακρίθηκε η Ρούπερτ με 25 πόντους (8ρ. και μία ασίστ), ενώ οι Σερί Μαν και Γκουάπο σκόραραν από δέκα πόντους έκαστος. Από την Βενέτσια ξεχώρισαν οι Άντερσον και Εντούρ με δώδεκα και δέκα πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 17-12, 38-29, 51-34, 74-38